Styczeń 2024

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

We wtorek – 9 stycznia 2024 roku miało miejsce w naszym kościele wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Z koncertem wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Licznie zebranej publiczności został zaprezentowany program „Święta noc”, na który składały się przepięknie wykonane kolędy, pastorałki oraz refleksja słowna prowadzącego koncert Piotra Hankusa.

Koncerty kolędowe w naszym kościele odbywają się od siedemnastu lat. Są organizowane dzięki współpracy parafii oraz Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Dziękujemy i zapraszamy znowu za rok! /galeria zdjęć/

 

Pielgrzymka do kościoła ojców franciszkanów

W piątek 26 stycznia 2024 roku grupa ponad stu naszych parafian wraz z ks. Piotrem Góreckim udała się z pieszą pielgrzymką do kościoła ojców franciszkanów w Zabrzu. Okazję stanowił jubileusz 800 – lecia zorganizowania przez św. Franciszka pierwszej szopki bożonarodzeniowej w Greccio oraz możliwość zyskania odpustu zupełnego.

Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji o. Emanuela Ligockiego, proboszcza parafii franciszkańskiej oraz mieli możliwość adorowania żłobka wraz ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Następnie skorzystali z sakramentu pokuty, po czym uczestniczyli we Mszy świętej. Spotkanie zakończono wspólnym poczęstunkiem. Dziękujemy ks. Piotrowi za zorganizowanie pielgrzymki oraz wszystkim w niej uczestniczącym.

 

Marzec 2024

Spotkania kapłanów

W sobotę 16 marca 2024 roku odbyło się w parafii św. Andrzeja w Zabrzu ostatnie z trzech spotkań wielkopostnych dla kapłanów diecezji gliwickiej. W spotkaniu uczestniczyło blisko 90 kapłanów naszej diecezji oraz nasi biskupi Sławomir Oder i Andrzej Iwanecki.

Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu. Gościem wielkopostnego skupienia był Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko – żywieckiej, który wygłosił katechezę mistagogiczną o Eucharystii. Zauważył, że to spotkanie jest przygotowaniem do Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w naszej diecezji.

Na początku podkreślił konieczność zdefiniowania, czym jest liturgia. Przypomniał, że jest ona „szczytem, do którego zmierza cała działalność Kościoła i zarazem jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc”.

Przywołał też definicję kongresu eucharystycznego jako „jednej z form kultu Najświętszej Eucharystii poza czasem sprawowania liturgii eucharystycznej”. Odnosząc się do kongresu w diecezji gliwickiej, bp Greger zauważył, że jego tematem jest mistagogia, wtajemniczenie. Zobaczenie istoty Eucharystii.

Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

 

Rekolekcje wielkopostne

W dniach od 17 do 20 marca 2024 roku odbyły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które głosił ks. Tomasz Jaklewicz, wieloletni redaktor „Gościa Niedzielnego”, obecnie proboszcz parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach Brynowie. Ks. Tomasz jest znany w naszej parafii, gdyż przez wiele lat głosił tradycyjne nauki w czasie świąt wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia.

Swoje refleksje poświęcił osobie Marii Magdaleny. Jak podkreślił, można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że aby przeżyć dobrze Triduum, trzeba naśladować Marię Magdalenę. Nie skupiać się na szczegółach, nie koncentrować się na zewnętrznej stronie misterium, ale pójść w głąb, wyciszyć rozum, obudzić serce, adorować i trwać. Wiara i nadzieja są ważne, ale sednem jest serce.

Maria Magdalena kilka dni przed śmiercią obmyła Jezusowi nogi w Betanii. Gest Magdaleny jest symbolem adoracji. Dziś, gdy obecność Pana w Eucharystii bywa często lekceważona, także w kontekście rozpoczynającego się w diecezji kongresu eucharystycznego, musimy uczyć się trwania przy Jezusie w Najświętszym Sakramencie.

Maria Magdalena szukała Jezusa nawet po Jego śmierci, dlatego stała się pierwszym świadkiem zmartwychwstania. On woła nas po imieniu i prosi, by zanieść innym prawdę o tym, że On żyje. /plan rekolekcji wielkopostnych 2024/

Dziękujemy ks. Tomaszowi za niezwykle ciekawe kazania oraz wszystkim uczestniczącym w rekolekcjach.

 

Koncert zespołu „Luna Plena”

U progu Wielkiego Tygodnia, w sobotę 23 marca 2024 roku odbył się w naszym kościele koncert wielkopostny „Miserere mei, Deus” w wykonaniu zespołu wokalnego „Luna Plena” pod dyrekcją Barbary Gajek – Kraski.

Zespół „Luna Plena” powstał pod koniec 2018 roku z inicjatywy pani Barbary Gajek – Kraski. Grupę tworzą osoby z wieloletnim doświadczeniem chóralnym. Członkowie zespołu zjeżdżają z różnych miast południowej Polski, by wspólnie ćwiczyć i muzykować. Zespół realizuje utwory chóralne różnych epok i stylów, szczególnie kompozycje z XX i XXI wieku.

W naszym kościele zespół „Luna Plena” wystąpił z koncertem „Miserere mei, Deus”, podczas którego mogliśmy wysłuchać utworów kompozytorów barokowych i współczesnych, takich jak Antonio Lotti, Gregorio Allegri, Paweł Łukaszewski czy Roman Padlewski. Serdecznie dziękujemy! /galeria zdjęć/

 

Diecezjalny Kongres Eucharystyczny

W Niedzielę Palmową – 24 marca 2024 roku został oficjalnie rozpoczęty Kongres Eucharystyczny diecezji gliwickiej. Odbywa się on pod hasłem „Ja jestem z wami” i potrwa do uroczystości Bożego Ciała.

Biskup gliwicki, który zainaugurował to wydarzenie powiedział, że „pragniemy w ten sposób umocnić naszą wiarę, stając w obliczu Jezusa Eucharystycznego. On nas nieustannie zapewnia o swojej obecności: Ja jestem z wami”.

W ramach kongresu odbywać się będą wydarzenia oraz spotkania kongresowe o charakterze diecezjalnym, dekanalnym oraz parafialnym. Wydarzeniom kongresowym towarzyszyć będzie modlitwa w ramach całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu organizowana w poszczególnych parafiach diecezji. /wydarzenia w naszym dekanacie/

W naszym kościele, w czwartek 4 kwietnia z udziałem biskupa Andrzeja Iwaneckiego została odprawiona uroczysta Msza święta w ramach konwentu wielkanocnego oraz wygłoszona pierwsza z ośmiu katechez eucharystycznych.

 

Kwiecień 2024

Konwent wielkanocny kapłanów dekanatu

W Czwartek Wielkanocny – 4 kwietnia 2024 roku odbył się w naszej parafii konwent wielkanocny kapłanów dekanatu zabrzańskiego.

Konwent odbył się w ramach spotkań organizowanych podczas trwającego w diecezji kongresu eucharystycznego.

Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, następnie została odprawiona uroczysta Msza święta z udziałem kapłanów naszego dekanatu, pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Iwaneckiego. Podczas Mszy wysłuchaliśmy konferencji ks. prof. Bogdana Ferdka z Wrocławia zatytułowanej „Eucharystia od Wieczernika przez wieki aż do dzisiaj”. /galeria zdjęć/

Ks. profesor w niezwykle ciekawy sposób przedstawił jak kształtowała się na przestrzeni wieków nauka na temat Eucharystii, ze szczególnym uwzględnieniem pojęcia transsubstancjacji (przeistoczenia) czyli rzeczywistej przemiany substancji podczas Eucharystii: chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

Termin ten wszedł do użycia w teologii w średniowieczu wraz z potrzebą uściślenia rozumienia Eucharystii jako sakramentu. Zakłada on, że przemiana chleba i wina jest trwała, to znaczy po skończonej Mszy pozostają one Ciałem i Krwią Chrystusa, dlatego konsekrowane hostie przechowuje się w tabernakulum. Wiara w tę prawdę znajduje wyraz w kulcie Najświętszego Sakramentu.

Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali wykładu księdza profesora. Po skończonej Eucharystii kapłani udali się na plebanię, by spotkać się przy wspólnym stole.

 

Nabożeństwo Drogi Światła

W niedzielę – 28 kwietnia 2024 roku, w ramach przeżywanego w diecezji Kongresu Eucharystycznego spotkaliśmy się w dekanacie na nabożeństwie Drogi Światła.

Liczna grupa wiernych wyruszyła z kościoła św. Kamila i idąc przez park miejski dotarła do kościoła św. Andrzeja Apostoła. Nabożeństwo zakończyło się wspólną modlitwą przy Grocie Matki Bożej z Lourdes.

W nabożeństwie uczestniczyli niemal wszyscy kapłani dekanatu. Rozważania poszczególnych tajemnic światła przygotował ojciec kamilianin Mariusz Kwiatkowski. /galeria zdjęć/

 

Maj 2024

Wizyta biskupa Piotra Gregera

W ramach spotkań kongresowych, w niedzielę 5 maja 2024 roku gościliśmy w naszej parafii Piotra Gregera, biskupa pomocniczego diecezji bielsko – żywieckiej.

Biskup Piotr Greger pochodzi z archidiecezji katowickiej. Od 1992 roku jest kapłanem diecezji bielsko –żywieckiej. W 2011 roku został mianowany biskupem pomocniczym tejże diecezji. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Ksiądz biskup głosił kazania na czterech Mszach oraz przewodniczył Mszy świętej o godzinie 12.00. W swoim kazaniu przypomniał, że „liturgia jest szczytem, do którego zmierza cała działalność Kościoła i zarazem źródłem z którego wypływa cała jego moc”. Jak podkreślił, nie da się uczestniczyć w liturgii i jej sprawować bez świadomości tego, czym ona jest. Następnie szczegółowo omówił poszczególne znaki, z którymi spotykamy się podczas Eucharystii.

Dziękując za wygłoszone kazania ufamy, że pomogą nam jeszcze głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii.

 

Pielgrzymka do Trzebnicy i Wrocławia

W dniach od 31 maja do 2 czerwca 2024 roku grupa 58 parafian wraz z ks. Piotrem Góreckim wyjechała do Trzebnicy i Wrocławia.

W sanktuarium św. Jadwigi pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej, a następnie zostali ugoszczeni przez siostry boromeuszki. Z przełożoną generalną siostrą Natanaelą oraz innymi siostrami, które przez wiele lat posługiwały w klasztorze Zabrzu przeżyliśmy dar wspólnego spotkania. Następnie zwiedziliśmy obiekty klasztorne oraz muzeum. Odwiedziliśmy również groby sióstr, które pochodziły bądź posługiwały w Zabrzu.

Następnie udaliśmy się do Wrocławia, gdzie zamieszkaliśmy w Domu de Notre Dame prowadzonym przez siostry szkolne de Notre Dame. Podczas pobytu we Wrocławiu modliliśmy się przy grobie biskupa Przecława z Pogorzeli, założyciela naszej parafii. Zwiedziliśmy również Muzeum Narodowe, Uniwersytet Wrocławski a wieczorem uczestniczyliśmy w spektaklu operowym w Operze Wrocławskiej. Zakup biletów do opery został dofinansowany przez Fundację św. Andrzeja.

 

Czerwiec 2024

Letnie pielgrzymki do Winowa, Opola, Częstochowy i Lubecka

Co roku w czasie wakacji proponujemy naszym parafianom kilka wyjazdów pielgrzymkowych. Podobnie było i tym razem.

Dnia 27 czerwca 2024 roku pielgrzymowaliśmy do relikwii bł. Alojzego Ligudy SVD w kościele Ducha Świętego w Winowie pod Opolem. To jeden ze 108 polskich męczenników II wojny światowej. Ugościł nas proboszcz tamtejszej parafii ks. Eugeniusz Ploch. W czasie Mszy świętej wygłosił kazanie, a następnie konferencję, w której przybliżył postać błogosławionego.

Następnie odwiedziliśmy maleńkie sanktuarium Maryi Trzykroć Przedziwnej w Szensztackim Instytucie Sióstr Maryi oraz udaliśmy się do Opola. Tam mogliśmy zwiedzić najciekawsze zabytki miasta jak również Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Parku Miniatur w Olszowej.

Z kolei 19 sierpnia 2024 roku pielgrzymowaliśmy do sanktuarium na Jasnej Górze oraz naszego diecezjalnego sanktuarium w Lubecku.

Po pobycie w jasnogórskim sanktuarium udaliśmy się do Lubecka. W ten sposób uczciliśmy 30. rocznicę ustanowienia w tym miejscu sanktuarium diecezjalnego. Aktu tego dokonał pierwszy biskup gliwicki Jan Wieczorek dnia 14 sierpnia 1994 roku. W Lubecku uczestniczyliśmy we Mszy świętej oraz wysłuchaliśmy konferencji wygłoszonej przez ks. Tomasza Hajoka, kustosza tamtejszego sanktuarium. Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni do wspólnej biesiady w parafialnym skansenie.

 

Lipiec 2024

Odwiedziny siostry Chryzologi Mnich

W niedzielę 14 lipca 2024 roku gościliśmy w naszej parafii siostrę boromeuszkę Chryzologę Mnich.

Siostra Chryzologa Regina Mnich pochodzi z naszej parafii. W 1976 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy. Po ukończeni studium medycznego w Warszawie podjęła pracę w szpitalu w Trzebnicy.

W 1990 roku wyjechała na misje do Senegalu. Obecnie pracuje w Velingarze, gdzie prowadzi centrum dla dzieci niedożywionych. W 2008 roku miała miejsce uroczystość poświęcenia nowo wybudowanego centrum dla dzieci niedożywionych, które obejmuje kilka budynków dla dzieci i matek, izbę przyjęć, sale intensywnego nadzoru, laboratorium, aptekę i kuchnię.

Siostra Chryzologa pracując od 34 lat na misjach zyskała niezwykły szacunek miejscowych. Nazywana jest „mamą wszystkich dzieci”. Podczas każdej Mszy w ramach kazania opowiadała o pracy na misjach, a po Mszy świętej prosiła o wsparcie dla prowadzonych przez siostry dzieł misyjnych.

Dziękujemy siostrze za obecność oraz wszystkim naszym parafianom za modlitwę oraz okazane wsparcie.

 

Wrzesień 2024

Nowy kapłan w naszej parafii

W niedzielę 1 września 2024 roku podczas uroczystej Mszy świętej pożegnaliśmy dotychczasowego wikariusza ks. Adriana Kaszowskiego. Dziękujemy ks. Adrianowi za trzy lata posługi w naszej parafii. Dekretem ks. biskupa ks. Adrian został posłany do parafii św. Katarzyny w Tarnowskich Górach Lasowicach zostając odpowiedzialnym za tamtejszą wspólnotę parafialną. Życzymy mu obfitości Bożych łask. /galeria zdjęć/

Jednocześnie w tym samym dniu pracę duszpasterską w naszej parafii rozpoczął ks. Mariusz Setlak, dotychczasowy wikary w parafii Trójcy Świętej w Rachowicach. Ks. Mariusz urodził się 4 września 1993 roku w Pyskowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze gliwickiej 8 czerwca 2019 roku z rąk ówczesnego biskupa gliwickiego Jana Kopca.

Ks. Mariusz został mianowany jałmużnikiem biskupa gliwickiego. W naszej parafii będzie rezydentem. Życzymy Bożego błogosławieństwa w pracy zarówno dla dobra diecezji jak i naszej parafii.

 

Seniorzy w Głuchołazach

Jak co roku, tym razem w dniach od 1 do 13 września 2024 roku nasi seniorzy tradycyjnie wypoczywali na turnusie rehabilitacyjno – wypoczynkowym w Głuchołazach. Łącznie w ośrodku „Skowronek” wypoczywało blisko 90 osób. Podczas pobytu seniorzy korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych, warsztatów artystycznych oraz spacerów po okolicznych górach i lasach.

Opiekun grupy, ks. Piotr Górecki tak zorganizował pobyt, że codziennie była sprawowana Msza święta. W ten sposób uczestnicy turnusu mogli przeżyć swoje rekolekcje. Tematem kazań były znaki święte, jakie towarzyszą nam w sprawowanej liturgii Kościoła.

Udało się także zorganizować pielgrzymki do sanktuarium w Zlanych horach oraz kościoła św. Marcina w Starym Lesie, gdzie została odprawiona Msza święta za zm. ks. Adriana Jańczyka, przyjaciela ks. Piotra. Ponadto odwiedziliśmy Jesenske Laznie, Karlovą Studanki oraz Charbielin.

Wszyscy uczestnicy pobytu w Głuchołazach są wdzięczni za to, że jak sami mówią „mogą każdego dnia mieszkać z Panem Jezusem pod jednym dachem”.

Pobyt w Głuchołazach został niestety skrócony ze względu na zagrożenie powodziowe. Jak wiemy, dwa dni później Głuchołazy nawiedziła tragiczna w skutkach powódź, w wyniku której została zalana i zniszczona większa część miasta.

 

Pielgrzymka do Hiszpanii

W dniach od 16 do 27 września 2024 roku blisko pięćdziesięcioosobowa grupa parafian uczestniczyła w pielgrzymko – wycieczce do Hiszpanii.

Na trasie naszego zwiedzania były ważne miasta związane z bogatą historią tego kraju: Madryt, Toledo, Cordoba, Granada, Walencja czy Alicante, gdzie mieliśmy kilka dni wypoczynku. Nie mogło też zabraknąć miejsc związanych z bogatymi, choć nie zawsze łatwymi dziejami Hiszpanii, a także sanktuariów, do których od wieków pielgrzymują tutejsi katolicy: bazylika de la Santa Cruz del Valle de los Caidos, San Lorenzo de El Escorial, katedry w Toledo, Kordobie i Sewilli czy sanktuarium Świętego Krzyża w Caravaca de la Cruz. Z kolei w Walencji modliliśmy się w kaplicy, w której zgodnie z wielowiekową tradycją przechowywany jest święty Graal.

Bogactwo kraju i chrześcijańskie dziedzictwo, tak bardzo oparte również na kulturze mauretańskiej stanowiło dla nas okazję, by nieco inaczej spojrzeć na piękno tego świata i jego problemy. Zadowoleni wróciliśmy do Zabrza, syci wrażeń, opaleni słońcem pięknej Andaluzji i Walencji, rozkoszujący się morską bryzą słynnych plaż Costa Blanca w Alicante.

 

Koncert Filharmonii Zabrzańskiej

W sobotę 21 września 2024 roku odbył się w naszym kościele koncert arii i pieśni sakralnych w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego oraz zaproszonych solistów: Karoliny Krawczyńskiej, Emilii Juras oraz Pauliny Makarowskiej.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu rozpoczęła swoją działalność w 1950 roku. Jednym z założycieli zespołu był wybitny kompozytor i dyrygent Edward Czerny. Na przestrzeni lat koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Orkiestra kilkukrotnie koncertowała w Rosji, Słowacji, na Węgrzech, w Austrii, Czechach, Niemczech a nawet w Japonii.

W wykonaniu muzyków zabrzańskich usłyszeliśmy wybitne dzieła m. in. Dionizettiego, Haendla, Bacha czy Gounoda. /galeria zdjęć/

Pragniemy serdecznie podziękować pani Beacie de Korczak Leszczyńskiej, przewodniczącej Rady Dzielnicy Centrum Północ oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak pięknego koncertu. Zapraszamy za rok!